Warning: Trying to access array offset on false in /home/platne/serwer100586/public_html/healthyblog.pl/wp-content/plugins/pixabay-images/pixabay-images.php on line 34

Warning: Trying to access array offset on false in /home/platne/serwer100586/public_html/healthyblog.pl/wp-content/plugins/pixabay-images/pixabay-images.php on line 34
7 typowych objawów oparzeń słonecznych - HealthyBlog.pl

7 typowych objawów oparzeń słonecznych

Co to jest oparzenie słoneczne? Oparzenie słoneczne to oparzenie spowodowane nadmierną ekspozycją na słońce. Promienie ultrafioletowe pochodzące ze słońca niszczą warstwę ochronną skóry, zwaną naskórkiem. Te uszkodzone warstwy skóry stają się czerwone, swędzące i bolesne. W skrajnych przypadkach oparzenia słoneczne mogą prowadzić do powstawania pęcherzy, łuszczenia się skóry, a nawet powstawania blizn.

Oto kilka typowych objawów oparzeń słonecznych:

Zaczerwienienie i uczucie pieczenia

Pierwszym objawem oparzenia słonecznego jest pieczenie i zaczerwienienie. Dzieje się tak dlatego, że skóra zaczyna produkować dodatkowe komórki krwi, aby pomóc zwalczyć ciepło. To powoduje, że skóra jest czerwona i swędzi.

Obrzęk

Oparzenia słoneczne zazwyczaj powodują obrzęk dotkniętego obszaru, takiego jak dłonie, stopy i uszy. Jest to spowodowane zwiększoną ilością płynu produkowanego przez skórę.

Ból

Ból jest bardzo częstym objawem oparzeń słonecznych. Jest to spowodowane tym, że skóra próbuje się leczyć. Oparzenie słoneczne może sprawić, że poczujesz się jak na grypie, dlatego ważne jest, aby szybko leczyć ból.

Pęcherze

Oparzenie słoneczne może również prowadzić do powstania pęcherzy. Pęcherze tworzą się, gdy zewnętrzne warstwy skóry ulegają uszkodzeniu. To powoduje, że skóra pod spodem próbuje zamknąć ranę, tworząc twardy strup.

Wnioski:

Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, najlepiej udać się do lekarza. Lekarz może również udzielić Ci wskazówek dotyczących leczenia oparzeń słonecznych i zapobiegania im.