Warning: Trying to access array offset on false in /home/platne/serwer100586/public_html/healthyblog.pl/wp-content/plugins/pixabay-images/pixabay-images.php on line 34

Warning: Trying to access array offset on false in /home/platne/serwer100586/public_html/healthyblog.pl/wp-content/plugins/pixabay-images/pixabay-images.php on line 34
Jak zapobiegać rakowi szyjki macicy - HealthyBlog.pl

Jak zapobiegać rakowi szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest rodzajem raka, który rozpoczyna się w szyjce macicy, pustym narządzie znajdującym się między macicą a pochwą. Szyjka macicy to małe przejście, które łączy macicę z pochwą. Stanowi ona początek macicy.

Jak wynika ze statystyk, rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na całym świecie. Około 85% przypadków raka szyjki macicy występuje w krajach rozwijających się. Ryzyko rozwoju raka szyjki macicy jest wyższe w krajach rozwijających się w porównaniu z krajami rozwiniętymi. Wynika to z braku świadomości na temat choroby w tych ostatnich.

Ten rodzaj raka jest uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty. Tak więc, bardzo ważne jest, aby zrozumieć objawy i podjąć działania w odpowiednim czasie.

Objawy raka szyjki macicy

Według National Cancer Institute, objawy raka szyjki macicy obejmują:

– Utrzymująca się wydzielina z pochwy

– Krwawienie z pochwy

– Ból w okolicy miednicy

– Nietypowe krwawienie z pochwy

– Bolesność w okolicy narządów płciowych

– Częste oddawanie moczu

– Ból podbrzusza

Wiadomo również, że pierwszym objawem raka szyjki macicy jest zazwyczaj nieprawidłowe krwawienie z pochwy. Krwawienie może być związane z nieprawidłowymi zmianami komórkowymi lub zmianami przedrakowymi. Jak podaje American Cancer Society, jest to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet.

Jeśli zauważysz któryś z wymienionych wyżej objawów, to bardzo ważne jest, aby skonsultować się z ginekologiem. Lekarz zbada Twoją szyjkę macicy i jeśli wykaże jakieś nieprawidłowości, to wykona badania, które potwierdzą ten stan.

Jak zapobiegać rakowi szyjki macicy

– Dbaj o siebie

Wykonuj regularne badania kontrolne i stosuj zdrową dietę.

– Regularnie wykonuj wymaz z piersi

Wymaz Pap jest ważnym badaniem, które przeprowadza się w celu wykrycia zmian w komórkach szyjki macicy. Zwykle wykonuje się go raz na trzy lata, ale częstotliwość testu może się różnić w zależności od osoby.

– Unikaj palenia

Palenie może zwiększyć ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. Należy starać się rzucić palenie tak szybko, jak to możliwe.

– Unikaj alkoholu

Picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Dlatego należy unikać picia alkoholu.

– Używaj prezerwatyw

Prezerwatywy są najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową.

– Miej dziecko

Posiadanie dzieci zmniejszy ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Wnioski:

Podsumowując, jeśli chcesz zapobiec rakowi szyjki macicy, to stosuj się do tych prostych wskazówek i utrzymuj swoje ciało w zdrowiu.