Skuteczne metody walki z bólami pleców w ciąży

Skuteczne metody walki z bólami pleców w ciąży

Wiele kobiet doświadcza bólów pleców podczas ciąży. Zmieniające się proporcje ciała, wzrost wagi, a także hormonalne zmiany mogą wpływać na nasze plecy. Jednak istnieją skuteczne metody, które mogą pomóc w łagodzeniu tych dolegliwości. W tym artykule przedstawiamy siedem sprawdzonych sposobów walki z bólami pleców w ciąży.

 1. Ćwiczenia wzmacniające
  Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie grzbietu, brzucha i miednicy może pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy i zmniejszeniu napięcia w plecach. Ćwiczenia takie jak mostki, rozciąganie mięśni, a także łagodne ćwiczenia pilatesu mogą przynieść ulgę. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub instruktorem prowadzącym zajęcia dla kobiet w ciąży, aby opracować odpowiedni program treningowy.

 2. Korekcja postawy
  Wiele kobiet w ciąży ma tendencję do przyjmowania przeważającej lub wygiętej postawy, co może przyczyniać się do bólów pleców. Ważne jest, aby skupić się na utrzymaniu prawidłowej postawy, z równym ułożeniem kręgosłupa i rozłożonym naciskiem na mięśnie pleców. Można to osiągnąć poprzez świadome skurczanie mięśni brzucha i unoszenie klatki piersiowej.

 3. Zmiana pozycji podczas spania
  Wybór odpowiedniej pozycji do spania może mieć istotny wpływ na ból pleców. Jeśli cierpisz na bóle pleców, spróbuj spać na boku z poduszką pod brzuchem i między nogami. Możliwe, że będziesz musiała eksperymentować z różnymi pozycjami, aby znaleźć najlepszą dla siebie.

 4. Stosowanie gorącego lub zimnego pakowania
  Stosowanie gorącego lub zimnego pakowania na obolałe partie pleców może przynieść ulgę. Gorący kompres łagodzi napięcie mięśni i pobudza krążenie krwi, podczas gdy zimny kompres zmniejsza obrzęki i działa przeciwbólowo. Pamiętaj jednak, aby zawsze stosować pakowanie przez cienką tkaninę i nie trzymać go na skórze zbyt długo.

Lista punktowana:

 • Możesz użyć gorącej łazienki lub prysznica jako formy gorącego pakowania.
 • Na zimno możesz zastosować woreczek z lodem owinięty w ręcznik.
 1. Masaże
  Masaże mogą być doskonałym sposobem na złagodzenie bólów pleców w ciąży. Nie tylko pomagają zrelaksować mięśnie, ale również pobudzają uwalnianie endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych. Możesz poprosić partnera o delikatny masaż pleców lub skonsultować się z masażystą specjalizującym się w ciąży.

 2. Ciepły kompres na plecy
  Próba założenia ciepłego kompresu na plecy może przynieść ulgę. Możesz zastosować termofor wypełniony ciepłą wodą lub specjalne wkłady do podgrzewania. Pamiętaj jednak, aby kompres nie był zbyt gorący i korzystaj z niego tylko przez krótki czas, aby uniknąć podrażnienia skóry.

 3. Regularne odpoczywanie i rozluźnianie
  Ostatnią, ale równie ważną metodą walki z bólami pleców w ciąży jest regularne odpoczywanie i rozluźnianie. Daj swojemu ciału czas na regenerację i unikaj długotrwałych pozycji stojących lub siedzących. W czasie odpoczynku możesz wykorzystać materac lub poduszkę pod plecami, aby zapewnić odpowiednie podparcie.

Podsumowując, bóle pleców w ciąży mogą być uciążliwe, ale istnieje wiele skutecznych metod, które mogą przynieść ulgę. Ćwiczenia wzmacniające, korekcja postawy, zmiana pozycji podczas spania, stosowanie gorącego lub zimnego pakowania, masaże, ciepłe kompresy oraz regularne odpoczywanie i rozluźnianie są niezawodnymi sposobami na łagodzenie bólów pleców w ciąży. Pamiętaj, że zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej formy leczenia lub ćwiczeń.